Пеп ќе биде селектор по епизодата во Манчестер Сити

Пеп Гвардиола призна дека сака да се испроба во работа со национален тим.

„Кога ќе завршам во Манчестер, ќе ми биде интересно да работам на СП или ЕП. Но, обично тоа не е лесно – има многу малку слободни работни места во такви случаи. Меѓутоа, доколку тоа не се случи, ќе продолжам да го тренирам клубот. Ако зборуваме за работа во Англија, тогаш мислам дека можам да работам само во Манчестер Сити. Знаете, пред многу години никогаш не би помислил дека ќе станам менаџер на Манчестер Сити и ќе бидам во тимот шест сезони. Да видиме што ќе се случи понатаму“, изјави Гвардиола.

За потсетување, 50-годишниот тренер работи во Манчестер Сити од 2016 година. Под негово водство, тимот стана шампион на Англија три пати и играше во финалето на Лигата на шампионите.