Полска – Франција најзвучен пар во четвртфиналето на одбојкарскиот турнир

На Олимписките Игри во Токио се одигра петтото последно коло од групната фаза на одбојкарскиот турнир по што ги имаме параовите за четвртфиналето, поточно нокаут фазата и патот до медалите.

Меѓу осумте најдобри имаме четири европски селекции и веќе во оваа фаза ќе видиме една битка меѓу нив и тоа е онаа меѓу Полска и Франција. Репрезентацијата на Италија ќе се соочи со Аргентина која пак успеа во заврното коло да слави над САД и да се избори за плејоф на игрите.

Бранителот на олимпискиот медал Бразил оди на мегдан со домаќинот Јапонија, а пак Русија оди на Канада.