Почина еден од најдобрите фудбалер на СП 2002

Поранешниот репрезентативец на Јужна Кореја, Ју Санг-Чул почина во 49. година од животот по повеќегодишна борба со рак.

Чул беше една од најголемите ѕвезди на Мундијалот во 2002. година во Јапонија и Јужна Кореја, кога неговата репрезентација заврши на четвртото место, а тој се најде во идеалната постава на првенството.

Беше во ист тим со Роналдо, Роналдињо и Оливер Кан. Потоа, требаше да потпише за Тотенхем, но тоа не се случи.

Славниот играч за врска ја градеше кариерата во корејските и јапонските клубови, а за својата репрезентација одигра 124 натпревари, постигнувајќи осум погодоци.

Ќе остане запаметен како еден од најголемите азиски фудбалери на сите времиња.