Преговорите на Челзи со Рудигер во ќорсокак

Според информациите кои доаѓаат од некои новинари блиски до случувањата во Челзи, тимот од “Стенфорд Бриџ“ и дефанзивецот Антонио Рудигер се далеку од решение за нов договор а главната пречка се барањата за повисока плата од страна на Рудигер.

Репрезентативецот на Германија моментално е платен 100 000 фунти неделно, но сега бара неверојатни 400 000.  Од Челзи се подготвени да му понудат само 150 000 неделно, додека конкурентските клубови коие се заинтересирани за негов потпис се подготвени да понудат до 300 000 фунти неделно.

Рудигер има договор со “сините“ од Лондон до крајот на сезоната и доколку не го продолжи договорот, следното лето може да си замине како слободен играч, а од 1-ви јануари може да потпише и преддоговор со некој друг клуб. Екипите на Баерн Минхен и Реал Мадрид стануваат се посигурни во можноста за доведување на Антонио Рудигер во своите редови. Освен  Баерн и Реал Мадрид, ситуацијата будно ја следат и гигантите Јувентус и ПСЖ.