Преодниот рок во Премиер лигата се отвора на 9 јуни

Англиската Премиер лига ги потврди датумите на трансфер периодот за летото 2021 година. „Трансфер периодот ќе биде отворен 12 недели од 9 јуни и ќе се затвори на 31 август. Датумите ќе бидат во согласност со другите европски лиги“, стои во официјалното соопштение на лигата. Да потсетиме дека претходно премиерлигашкиот преоден рок не беше синхронизиран со другите европски лиги, затворајќи се пред првото коло на шампионатот. По 34 одиграни кола во Англискиот шампионат 2020/21, Манчестер Сити е во водство (80). За да ја освојат лигата, на Манчестер Сити им треба само еден натпревар од преостанатите четири или да очекуваат кикс на второпласираниот Манчестер јунајтед, кој има 67 бода од 33 натпревари.