ПСЖ ги демантираше написите за договорот на Меси

Францускиот весник Л’Екип овјави текст во кој до детал открива колку Лионел Меси ќе заработува во ПСЖ.

Според нивните тврдења, Аргентинецот има договор до летото 2023. година со опција за продолжување на уште една. Со платата и бонусите за верност за 2023 и 2023 година би требало да заработи околу 110 милиони евра нето, што ПСЖ ќе го чини неколку пати повеќе кога ќе се премсета и даното.

Освен тоа, во тој износ не се пресметани бонусите за евентулано освојување на првенството, Лигата на шампионите, а Меси милион евра добил и во нова криптовалута.

На текстот реагираше спортскиот директор на Леонардно кој кажа дека весникот лаже и дека бројките кои се објавени немаат врска со вистината.

„Меси има договор на две, а не на три години. Се заедно е многу далеку од вистината и тоа недозволиво. Тоа е непочитување кон нас како клуб и мислам дека сите мора тоа да го знаат. Постојат работи во договорот кои се поверливи, а информациите кои се објавени се лажни.“