Рафаел Надал победник на турнирот во Мелбурн

Шпанецот, Рафаел Надал, е победник на АТП турнирот од серијата 250 кој се одржа во Мелбурн.

Тој во финалето со 2:0 во сетови го совлада домашниот тенисер, Максим Креси. 

Со оваа победа, Надал го запиша својата 89 тениска титула во кариерата и истовремено го сруши и рекордот на Андре Агаси, освојувајќи барем една титула во 19. сезони по ред.