Роман Абрамовиќ го враќа Азар во Челзи

Сопственикот на Челзи, Роман Абрамович лично ќе се заложи да го врати својот миленик Еден Азар на Стемфорд Бриџ.

Рускиот милијардер сака да ја задржи одличната позиција на неговиот клуб во Европа и е подготвен да оддели 50 милиони евра за белгиецот кој сега настапува за Реал Мадрид. Информациите од Мадрид велат дека претседателот на „кралевите“ Флорентино Перез бил спремен да се раздели од Азар за 60 милиони евра, свесен дека играчот го мачат чести повреди и дена тешко повторно ќе заигра во топ форма.

Да се потсетиме дека Еден Азар во 2019 година го напушти Челзи и премина во Реал за огромни 115 милиони евра. Оваа сезона Азар настапи на 7 натпревари во Ла Лига, и постигна само еден гол.