Роналдо: Еден ден ќе се вратам во Спортинг, без тој клуб ќе работев во Мекдоналдс

Ѕвездата на светскиот фудбал, Кристијано Роналдо даде ветување до својот поранешен клуб каде ја започна професионалната кариера дека еден ден ќе се врати во Спортинг.

Професионалната фудбалска кариера Роналдо ја започна во Спортинг од Лисабон сезоната 2002/03, и неговата кариера веќе влегува во 22. сезона.

Во родната Португалија настапуваше само за Спортинг, а подоцна заигра за Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид, Јувентус и сега повторно е во Јунајтед.

„Кариерата ќе ја завршам во Спортинг.Морам да му се оддолжам на клубот играјќи барем една сезона. Тој клуб ме создаде како играч и да не беше најверојатно ќе работев во Мекдоналдс“, изјави 37-годишниот Роналдо.