Роналдо: Не сум тука за да бидам шести или седми на табелата

Ѕвездата на Манчестер Јунајтед излезе со изјава дека е неприфатливо за клуб со такво реноме да се стреми кон помал пласман од Топ 3 во Премиер лигата и истакна дека тој не е во тимот за да биде на седмото место.

Клубот од „Олд Трафорд“ има доста разочарувачка сезона со лоши резултати кои беа причина и за смена на тренерот Солскјер кој во декември беше заменет од германецот Рангник.

 „Не прифаќам дека нашиот менталитет е таков да целиме на нешто помалку од првите три позиции во Премиер лигата. Се надевам дека Јунајтед може да го подигне нивото и да биде она што го сакаат навивачите“, изјави Роналдо.

Новиот тренер Ралф Рангник победи на четири од седум натпревари и прими само три гола, но екипата и натаму е седма во Премиер лигата, со 22 бода зад лидерот Манчестер Сити.