Салах и Сон се најефикасните играчи во Премиер лигата

Напаѓачите на Ливерпул и Тотенхем, Мохамед Салах односно Хјонг Мин Сон, се најефикасните фудбалери во Премиер лигата за сезоната 2021/2022 година. 

Двајцата фудбалери постигнаа по 23 гола на 38 премиерлигашки натпревари. Сон беше двоен стрелец во последниот натпревар и победата над Норвич, со која екипата обезбеди пласман во Лигата на шампионите. Салах успеа да постигне еден гол во триумфот на Ливерпул над Вулверхемптон, но победата не беше доволна за освојување на шампионската титула во Англија.