Сампаоли ја напушти клупата на Олимпик Марсеј

Хорхе Сампаоили не е повеќе тренер на Олимпик Марсеј , соопштуваат од францускиот клуб. 

62-годишниот аргентински тренер на клупата на Марсеј пристигна во февруари минатата година и успеа да ја доведе екипата до второто место во францускиот шампионат со што обезбеди директен пласман во Лигата на шампионите.

Сампаоли не открива дали ќе прави тренерска пауза или веднаш ќе започне со водење на друг тим.