Себастијан Ожие стана светски рели шампион по осми пат

Францускиот возач Себастијан Ожие, стана нов шампион во рели трките по осми пат во кариерата. Тој беше победник на релито кое се возеше во Монца после кое го постигна овој историски резултат во светот на автомобилизмот.

Повеќе титули во кариерата има остварено само неговиот сонародникот Себастиан Леб кој беше рели шампион во 9 сезони. 

Ожие изјави дека не е сигурен дали ќе го нападне рекордот на Леб бидејќи сака да направи пауза од трките и да се посвети на семејството.