Серена Вилијамс потврди дека е спремна за Вимблдон

23-кратната гренслем шампионка Серена Вилијамс (САД) објави дека се чувствува подготвена да учествува на Вимблдон. Третиот Грен Слем сезонава ќе се одржи од 27 јуни до 10 јули, а Вилијамс веќе доби „вајлд-карта“ за настап на турнирот во Лондон.

„Работам од утро до мрак. Се чувствувам доволно самоуверена за да се осмелам повторно да бидам најдобра“, напиша таа на социјалните мрежи.

Вилијалмс има седум трофеи на Вимблдон, а минатата година поради повреда на тетивата на мечот од првото коло мораше рано да го заврши настапот на турнирот.