Серж Ибака го пропушта стартот на сезоната

Серж Ибака ќе го пропушти првиот натпревар на Лос Анџелес Клиперс во новата НБА сезона против Голден Стејт Вориорс, објави тренерот на Клиперс, Тајрон Лиу. 

Ибака се опоравува од повредата на грбот, поради што беше опериран во јуни. Иако започна да тренира, Серж сеуште не е подготвен за одигрување натпревари.

32 -годишниот Ибака во минатата сезона беше со просек од 11,1 поени, 6,7 скока и 1,1 блокади на 41 натпревар.