Стив Брус нов селектор на Република Ирска

Поранешниот тренер на Њукасл, Стив Брус е подготвен да и се врати
на тренерската професија. Тој е фаворит да стане селектор на
Република Ирска по повеќе од една година без работа.
Стив Кени моментално е на чело на репрезентацијата на Ирска, но
притисокот врз него се зголемува откако испарјаи надежите на земјата за пласман на ЕП 2024 година.
62-годишниот Брус во кариерата работеше само во клубови, па за
него ова би било прво селекторско искуство. Тој во минатото беше на
чело на Шефилд Јунајтед, Хадерсфилд, Виган, Кристал Палас,
Бирмингем, Сандерленд, Хал Сити, Астон Вила, Њукасл и Вест
Бромвич Албион.