Суперкомпјутер пресмета кој ќе ја освои Лигата на шампионите

Суперкомпјутер пресмета дека Манчестер Сити има најголеми шанси за освојување на Лигата на шампионите која започнува денеска.

Суперкомпјутерот ја пресмета веројатноста за исходот на секој натпревар, а алгоритамот ги зема предвид моменталната форма и вредноста на секоја екипа.

Шансите на Сити за освојување се 16 отсто, следат Баерн со 11, бранителот Челзи со 10 и Ливерпул со 9 отсто. Барселона има 8 отсто шанси да стане првак на Европа, Реал шест, а Манчестер Јунајтед пет отсто. Лионел Меси ова лето го засили ПСЖ, а неговата екипа според суперкомпјутерот има само четири отсто шанси за освојување на шампионската титула.