Тухел ризикува депортација од Велика Британија

Манчестер Јунајтед го собори рекордот по трошење пари за плати во Премиер лигата. Клубот од Манчестер вчера ги претстави резултатите од минатата финансиска година и објави дека потрошиле 384,2 милиони фунти за плати на играчите – 61,6 милиони повеќе од една година претходно.

Според „Гардијан“, Манчестер Јунајтед го собори рекордот во Премиер лигата за трошење на плати. Тој претходно беше во сопственост на Манчестер Сити, чиј платен список изнесуваше 355 милиони фунти.

Зголемувањето на трошоците за плата се должи на трансферот во Манчестер Јунајтед на напаѓачот Кристијано Роналдо, крилниот напаѓач Џејдон Санчо и дефанзивецот Рафаел Варан.