УЕФА го промени системот на мундијалски квалификации

УЕФА ќе разговара за реформите во квалификациската фаза на
Светското првенство во Европа и за појавата на плеј-офот во Лигата
на нации, пренесува „АС“.


Денеска, во Нион ќе се одржи состанок на извршниот комитет на
организацијата. Ќе се разговара за прашањето за нов систем на
квалификации за Светското првенство. Од 2026 година на турнирот ќе учествуваат 48 екипи, од кои 16 европски. Поради ова, УЕФА сака да
направи промени во квалификациската фаза. Во прелиминарните
натпревари може да се создадат 12 групи по четири или пет екипи.


Репрезентациите кои ќе го заземат првото место ќе добијат директен
билет за Светското првенство, а останатите четири места ќе се играат
плеј-оф натпревари. Ова не е единствената опција, туку промените ќе
бидат насочени кон намалување на бројот на натпревари.


Исто така и УЕФА ќе размисли да направи промени во форматот на
Лигата на нации. Претходно, екипите кои го освоија првото место во групите од Лига А влегоа во фајналфор. Сега турнирот може да има
плеј-оф, во кој ќе учествуваат и екипите кои ќе ги заземат вторите
места.