Укината визата на Ѓоковиќ, Србинот нема да настапи на Австралија Опен

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ноќеска го загуби спорот пред Федералниот суд на Австралија, со што и официјално влезната виза му е добиена и сега, што поскоро, мора да ја напушти земјата, соопштено е утринава по неколкучасовната судска расправа.

Одлуката на судскиот совет била едногласна, а во текот на денот или утре таа детално ќе биде образложена.

Ѓоковиќ дефинитивно нема да ја брани титулата на Австралија опен, а голема е веројатноста поради тоа да го загуби првото место на АТП листата.