Федерер испаѓа од листата топ 10

Роџер Федерер кој во моментот е деветти тенисер во светот, го загуби местото од Каспер Руд. Норвежанецот ќе го престигне Федерер на најновата АТП листа благодарение на добриот резултат на турнирот во Индијан Велс.

До завршетокот на Индијан Велс, Роџер Федерер со сигурност ќе испадне од топ 10 најдобри тенисери по АТП рангирањето . Шаповалов, Хуркач, Шварцман, Гарин, Карењо Буста и Гаел Монфилс се тенисерите кои можат да го отстранат Федерер од топ 10 овој месец.