Херта од Берлин го отпушти тренерот Дардаи

Бундеслигашот Херта од Берлин му врачи отказ на тренерот Пал Дардаи после ремито од 1:1 со екипата на Аугсбург на домашен терен. 

„Би сакале да му се заблагодариме на Пал за неговата работа. Минатата сезона го презеде тимот во тешка ситуација и успеа да го задржи во Бундеслигата“, изјави директорот на Херта, Фреди Бобиќ.

На неговото место до крајот на сезоната клубот го назначи 47-годишниот Тајфун Коркут. Тимот на Херта се наоѓа на 14. место од табелата во првата Бундеслига. 

https://twitter.com/HerthaBSC_EN/status/1465249043932663808?s=20