Чави: Ако сакаме трофеи, треба многу работи да промениме

Тренерот на Барселона, Чави Хрнандез, синоќа ги сумираше резултатите од мечот со Виљареал во Примера кој неговиот тим го загуби со 2-0, како и од целокупниот настап во сезоната во шпанската лига.

„Игравме добро во првото полувреме, имавме шанси и моравме да постигнеме гол. Но, дозволивме две индивидуални грешки. После тоа, моравме да ги сведеме грешките на минимум. Не ја завршивме сезоната на најдобар начин. Таа ни остави тежок товар, но сега можеме да се опуштиме и да бидеме концентрирани. Направивме големи морални напори. Можеме да бидеме задоволни, но не и среќни. Но, генерално, резултатите не можат да се сметаат за негативни. Во ноември бевме на дното, но на крајот ја завршивме сезоната втори. Фудбалот заврши, работата почнува во канцеларијата. Треба многу да се смени за да бидеме поконкурентни и да се бориме за трофеи“, рече Чави.