Челзи му го „краде“ Де Јонг на Манчестер Јунајтед?

Шпанскиот весник Спорт пренесува дека фудбалерот на Барселона Френки де Јонг би можел својата кариера да ја продолжи во Челзи.

„Спорт“пренесува дека Челзи пронајде начин како да го доведе Де Јонг во Барса, откако еден од сопствениците на клубот од Лондон Тод Боели и претседателот на Барселона Жоан Лапорта наводно се договориле Де јонг да се пресели во Челзи во замена за пари плус фудбалерите Маркос Алонсо и Цезар Азпиликуета.

Да се потсетиме дека Барселона претходно се договори со Јунајтед во врска со трансфер на Де Јонг, меѓутоа холандскиот фудбалер одби да прејде во екипата од Олд Трафорд.