Шаповалов го надигра Надал во Рим

Канадскиот тенисер Денис Шаповалов, приреди изненадување на АТП мастерс турнирот во Рим, совладувајќи го Рафаел Надал во осминафиналниот дуел. По голема борба, Шаповалов славеше со 2:1 во сетови, во натпревар кој траеше 2 часа и 40 минути.

Шаповалов во четвртфиналето ќе се сретне со Каспер Руд, а Надал ќе нема можност за освојување на турнирот во Рим по 11. пат.