Шомуродов замина од Рома, Узбекистанецот бара нова средина

Напаѓачот на Рома, Елдор Шомуродов наскоро може да го смени клубот.

27-годишниот репрезентативец на Узбекистан е интересен за Торино, Кремонезе и Лил, а во трка за него влегуваат и Баер (Л) и Специја.

Рома е подготвена да го продаде Шомуродов или да го изнајми со задолжителен откуп до крајот на сезоната.

Последните шест натпревари Шомуродов ги мина на клупата за резерви и немаше голема доверба кај тренерот Мурињо.