Ѓоковиќ вклучен во ждрепката за Австралија опен

Челниците на Австралија Опен веруваат дека Новак Ѓоковиќ ќе настапи на турнирот во Мелбурн.

Ѓоковиќ ја доби првата битка и веќе одработи два тренинзи во Мелбурн, меѓутоа се чека конечната одлука од министерот за емиграција на Австралија. Се уште не е познато дали Ѓоковиќ ќе добие зелено светло, но организаторите на два дена до ждрепката го потврдија Новак како носител на истата.

Втор носител е Данил Медведев, потоа следуваат Зверев, Циципас, Рубљов и Надал.

Помеѓу дамите ностелка е Ешли Барти која е и најдобра на ВТА листата. Зад неа високо котираат Сабаленка и Мугуруза.