Ѓоковиќ надмоќно до четвртфинале на АО

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ, се пласираше во четвртфиналето на грен слем турнирот Австралија опен, совладувајќи го домашниот играч Алекс де Минор со 3:0 во сетови.

За пласман во наредната рунда од турнирот, на Ѓоковиќ му беа потребни само два часа игра на „Род Лејвер“ арената.

„Мислам дека првите четири-пет гема беа многу тесни. Имаше само еден брејк во првиот сет. После брејкот почнав да се чувствувам послободен и опуштен, и започнав да играм поагресивно. Почуствував дека Алекс е нервозен на крајот од првиот и почетокот од вториот сет, и тоа беше прилика да ги искористам своите шанси“, изјави Ѓоковиќ.

Новак Ѓоковиќ во четвртфиналето од турнирот во Мелбурн ќе игра против петтиот носител, Русинот Андреј Рубљев.