Ѓорческа поразена на фјучрсот во Калви

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа го заврши настапот во сингл на ИТФ фјучерсот во Калви кој се игра за награден фонд од 25.000 американски долари. Таа денеска загуби од Италијанката, Лукреција Стефанини со 2-0 по сетови 6-1 и 6-3. Ѓорческа ќе остане и натаму на собирот во Франција бидејќи ја очекува нов меч во игра на двојки. Нашата тенисерка заедно со домашната претставничка, Амандин Хес, во улога на први фаворитки ќе излезат на мегдан со Флави Бруњон и Обан Дроге.