Јужна Кореја е противник на Македонија за 27 место на ракометниот Мундијал

Ракометната репрезентација на Македонија, после триумфот над Мароко со 45:25, го дозна последниот противник на Светското првенство кое се одржува во Полска и Шведска.

Противник на нашата селекција за 27-то место на Мундијалот ќе биде Јужна Кореја. Овај натпревар ќе се одигра на 25.јануари од 18:00 часот во Плоцк.

Јужна Кореја го освои второто место во групата 1 од Президент Купот, каде беше во група со селекциите на Чиле, Саудиска Арабија и Уругвај.