Aлер од Ајакс е замената за Халанд во Борусија Дортмунд

Фудбалерот, Себастијан Алер, е новото име во редовите на Борусија Дортмунд. Тој доаѓа од холандскиот Ајакс за 35 милиони евра.

„Милионерите“ од претходно ги договорија личните услови со одличниот напаѓач кој деновиве треба да ги помине задолжителните лекарски прегледи.

Алер во претходната сезона за „копјаниците“ одигра 42 меча на кои реализираше 34 голови.