Американците го освоија Голд Купот по драматична победа против Мексико

Соединетите Американски Држави го освоија „Голд Купот“ со победата над Мексико со 1-0. Во финалниот меч што се играше на „Алејант Стадиум“ во Парадајс, а го следеа над 60.000 гледачи, победникот беше решен дури во продолжението. 

Единствениот гол за Американците вреден злато во дуелот против Мексико го постигна Робинсон во 117. Минута. 

Инаку овие две селекции и пред неполни два месеци играа финале и тоа во првото издание на Лигата на нации, а ви во него Американците по продолженија ги добија Мексиканците.