Арсенал го продава Давид Луиз

Челниците на фудбалскиот состав Арсенал планираат во текот на летото да се разделат со ветеранот, Давид Луиз. Договорот на Бразилецот истекува и клубот нема намера да му понуди нова соработка наведуваат дел од медиумите во Англија. Луиз од почетокот на сезоната одигра само 16 натпревари како стартер и главно ја грееше клупата. Искусниот играч нема да се појави на теренот до крајот на сезоната бидејќи претрпе потешка повреда и мораше да биде опериран.