Арсенал – Ливерпул е ѕвездениот пар во третото коло на ФА Купот

Арсенал во третото коло од ФА Купот ќе му гостува на Ливерпул во
еден од најинтересните дуели од оваа рунда на најстарото фудбалско
натпреварување во светот.

На ждрепката беа одредени двојките за третата рунда која е на
програмата во јануари и во која влегуваат екипите од Премиер и од
Чемпионшип лигата.
„Топчиите“ го држат рекордот за најмногу освоени трофеи на
турнирот – 14. Ливерпул го дели третото место со Тотенхем и Челзи
како осумкратни освојувачи на трофејот.
Манчестер Јунајтед во оваа фаза ќе гостуваат кај третолигашот Виган,
додека Манчестер Сити ќе биде домаќин на Хадерсфилд.Њукасл ќе
му гостува на Сандерленд, додека, пак, Тотенхем ќе има
премиерлигашка пресметка со Барнли.