Белами нов селектор на Велс

Според информациите кои ги пренесува „Би-Би-Си“, легендата на Ливерпул Крег Белами ќе биде нов селектор на Велс.

За Белами ова ќе биде прва работа како главен тренер во сениорска конкуренција. Тој беше помошник на Компани со кого ја делеше соблекувалната во Манчестер Сити, а работеше и во младинските категории на Андерлехт.

Како фудбалер Белами беше дел од бројни англиски клубови како: Норвчич, Ковентри, Њукасл, Блекбурн, Вест Хем, Манчестер Сити, Селтик, Кардиф и Ливерпул.