Бензема со можна казна затвор од 5 години

Членот на Реал Мадрид и репрезентативец на Франција, Карим Бензема, го чека судски процес поради обвинението за изнуда на својот соиграч од репрезентацијата, Матие Валбуена.

Бензема, заедно со уште други четири лица наводно го уценувале Валбуена од кого барале 100 илјади евра ако не сака да објават видео со експлицитна содржина која има врска со него.

Судењето на Бензема започнува утре, и ако биде прогласен за виновен му се заканува казна затвор до 5 години.