Берлускони ги посакува Икарди и Дибала во Монца

Фудбалскиот клуб Монца се пласира во Серија А, а нејзинот сопственик Силвио Берлускони има високи амбиции за наредните години.

Според објавите на познатиот италијански новинар Џанлука ди Марцио, Берлускони и неговиот долгогодишен соработник, Галијани, сакаат во своите редови да ги доведат двата аргентински фудбалери, Мауро Икарди и Пауло Дибала.

Иако оваа трансфер операција на прв поглед изгледа невозможна, кога се во прашање Берлускони и Галијани секогаш постои шанса за изненадувања.

Мауро Икарди од поодамна не е во планот на Париз Сен Жермен, но има висока плата од 10 милиони евра, па доколку би пристигнал во Монца ќе треба да се постигне некаков договор за поделба на платата. Дибала е слободен играч ова лето, и тој во моментот води преговори со Милан и Интер, меѓутоа доколку играчот не постигне договор со овие гиганти, тогаш Берлускони ја гледа својата шанса да го ангажира Дибала во Монца.