Бетис му нуди договор на Де Геа

Давид де Геа е слободен играч околу три месеци по заминувањето од Манчестер Јунајтед, но сега го виде светлото на крајот од тунелот и наскоро би требало да добие нов клуб.

Речиси три месеци по заминувањето од Манчестер Јунајтед, Шпанецот се уште е слободен играч. Давид де Геа водеше преговори со Севиља, Баерн Минхен, со екипи од Саудиска Арабија, но никаде не потпиша договор.

Како што пренесуваат шпанските медиуми, Реал Бетис е подготвен да му подаде рака на помош на 32-годишниот голман, бидејќи Клаудио Браво е во последната година од договорот.

Очигледно, Давид де Геа е типот на голман кој Мануел Пелегрини го посакува во својот тим. Дополнително, за тимот од Севиља тоа е шанса која не сакаат да ја пропуштат, особено што фудбалерот е слободен играч.

Голманот одигра 545 натпревари за „Црвените ѓаволи“, а беше член на генерацијата која последен пат беше шампион на Англија во 2013 година.