Бешикташ го суспендира Деле Али, Англичанецот нема да игра до крајот на сезоната

Англискиот играч за врска на Евертон Деле Али, кој настапува како позајмен играч во Бешикташ, е суспендиран од учество на натпревари и тренинзи на турскиот тим со одлука на тренерот Шенол Гунеш, објавија медиумите во Турција.

Според истите, Гунеш нема да го вклучи Англичанецот ниту во првиот тим на Бешикташ за ниту еден од преостанатите натпревари до крајот на сезоната. Али ќе ја следи својата екипа од трибините до летото кога треба да се врати во Евертон.

За време на неговата позајмица во Бешикташ, 26-годишниот играч од средниот ред настапи на 15 натпревари во сите натпреварувања, постигнувајќи три гола. Али на теренот мина само 830 минути. Во јуни му завршува договорот за позајмица и ќе треба да с еврати во Евертон.