Брињоне доминантна на велеслаломот во Канада

Федерика Брињоне испиша историја во зимскиот центар Тремблант во Канада откако победи во велеслаломот во Светскиот куп.

33-годишната Италијанка стана највозрасната победничка во историјата откако го собори рекордот на Австријката, Анита Вахтер, која во 1999 година победи на патеката во Линц со 32 години и 319 дена .

Брињоне има 22 победи на Светското првенство со што се израмни со сонародничката Софија Гоџа.