Верстапен најбрз на трката во Канада

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен е победник на трката за Големата награда за Канада, која е деветта трка во овогодинешниот шампионат на Формула 1.

Верстапеен на патеката „Жил Вилнев“ ја запиша својата шеста победа оваа сезона, а 26-та во кариерата. Како втор на целта пристигна Карлос Саинс од Ферари,а третата позиција му припадна на возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, кој на подиумот застана првпат после првата трка во Бахреин.

Верстапен води во генералниот пласман со 175 бодови, втор е Перес со 129, а трет е Леклер со 126 бода.

Наредната трка во Формула 1 шампионатот се вози за Големата награда на Британија на 3.јули на патеката Силверстон.