Вилијамсон подготвен за враќање по долгата пауза

Кошаркарот на Њу Орлеанс, Зајан Вилијамсон, откако ја пропушти целата сезона поради повреда, ќе може да се вклучи максимално во летните подготовки на НБА тимот.

Неговиот состав успеа да се избори за место плеј-офот, но, експресно беше елиминиран од  Феникс Санс. Вилијамсон кој беше избран под број еден на драфтот на НБА во 2019 година, за три сезони одигра само 85 натпревари бидејќи во континуитет се соочуваше со повреди.

21-годишниот кошаркар има во просек по натпревар: 25,7 поени, 7 скокови и 3,2 асистенции.