Вујовиќ: Полесно е да се игра со навивачи

Вардар ја запиша првата победа во Лигата на шампионите, совладан е Мешков Брест со резултат 35:27, а на полувреме „црвено-црните“ водеа со 19:13.

Веселин Вујовиќ по натпреварот изјави дека е среќен за победата, велејќи дека со Комити се е поинаку и полесно.

„Се плашев од овој меч, затоа што знам каква екипа е Мешков и многу ја ценам. Ние го отворивме дуелот доста мотивирано, ни помогнаа неколку сјајни одбрани на Томовски и атмосферата од трибините. Така бевме носени со таа енергија, нашите шутери беа расположени и тоа беше тоа. Кога променија во таа фаза 5-1, морав да менувам со Дибиров и Гаџа некоја тактика во средината затоа што браќата Њокас уште не се воиграни. Сепак, морам да потенцирам дека Мешков Брест има повредени играчи и ние ја искористивме таа ситуација. На противникот му посакувам среќа во наредните натпревари“, изјави Вујовиќ по натпреварот.