Галтие се согласи, потпишува на две години со ПСЖ

Кристоф Галтие ќе потпише договор со Пари Сен Жермен на 2 + 1 година, пренесе „Екип“.

55-годишниот стручњак во француската престолнина доаѓа од Ница, а парижаните ќе мора да му платат отштета на неговиот поранешен клуб за предвремениот раскин на договорот.

Според информациите на француските медиуми, Галтие, кој минатата сезона го предводеше Лил до титулата, ќе зема помала плата од актуелниот тренер на ПСЖ, Маурисио Почетино.

Аргентинецот од своја страна се уште не се договорил со парижаните за висината на отштетата што треба да ја добие по ослободувањето.