Голден Стејт Вориорс го освоија шампионскиот трофеј во НБА лигата

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс станаа шампиони во НБА лигата по седми пат во својата историја.

Екипата на Голден Стејт беше подобра од Бостон Селтикс со 103:90, во шестиот натпревар од финалната серија, и со вкупен резултат 4-2 го прославија четвртиот трофеј во последните осум сезони.

За првпат во својата кариера, трофејот за најкорисен играч во финалето ја доби играчот на Вориорс, Стеф Кари. Тој во шест натпревари од финалната серија забележа просек од 31.2 поени, 6 скока и 5 асистенции.