Де Грегорио од Монца пред потпис со Јувентус

Според последните информации од Италија екипата на Јувентус за наредната сезона договорила нов голман, Микеле де Грегорио од Монца.

Ди Грегорио имаше одлична сезона во Серија А и доказ за тоа изборот за најдобар на својата позиција. Јувентус во изминатите денови бил во контакт со претставниците на Григорио и Монца и наводно веќе има договор и со голманот и со Монца.

Најавите се дека голманот ќе пристигне во Торино за сума од 20 милиони евра. Како главен човек во целата операција се наведува Кристијан Џунтоли, спортскиот директор на „старата дама“.

Со пристигнувањето на Ди Грегорио може да се очекува заминување на Војчех Шчесни во текот на летото, додека како втор голман би останал Матија Перин.