Дончиќ на олимпиското деби постигна 48 поени

Лука Дончиќ со премиерната изведба на Олимписките игри најави дека е подготвен сам да ја води Словенија до медал.

Во првото коло од кошаркарскиот турнир, Словенија ја победи Аргентина со 118:100, а Дончиќ постигна дури 48 поени.

Веќе на полувреме имаше 31 поен и се чинеше дека би можел да го сруши рекордот на легендарниот Бразилец Оскар Шмит, кој во 1988. против Шпанија постигна дури 55 поени. Но, како натпреварот пред време беше решен, Дончиќ завршницата ја проследи од клупата.

Тој до 48 поени стигна за 31 минута игра, погоди 18 од 29 шутеви, меѓу кои 6 од 14 тројки. Запиша уште 11 скокови, пет асистенции и три блокади.

Клемен Препелиќ постигна 21 поен, Влатко Чанчар 12, а Аргентина ја предводеа Луис Скола со 23 поени, Кампацо постигна 20, додека Габриел Дек застана на 15 поени.