ЕХФ ги објави клубовите кои добиваат „вајлд-карта“ за Лигата на шампиони

Европската ракометна федерација денес ги објави имињата на клубовите кои ќе добијат специјална покана за настап во групната фаза од Лигата на шампионите следната сезона.

„Вајлд-карта“ за учество во ЛШ обезбедија екипите на ППД Загреб, Нант, Веспрем, Елверум, Висла Плок и Целје Пивоварна Лашко.

Овие екипи ќе им се приклучат на ГОГ Гудме, ПСЖ, Барселона, Магдебург, Кил, Пик Сегед, Киелце, Порто и Динамо Букурешт кои веќе си имаа обезбедено пласман во Лигата на шампионите.