Заврши сезоната за Френки де Јонг

Фудбалерот од средниот ред на Барселона и холандски репрезентативец Френки де Јонг ќе отсуствува од теренот до крајот на сезоната поради повреда на скочниот зглоб, пренесува денеска ЕСПН.

Во вчерашното Ел Класико во рамки на 31. коло во Ла Лига во кое Барселона загуби од Реал Мадрид (2-3), Де Јонг беше изнесен од теренот на носилки во финишот на првото полувреме и заменет со Педри.

Според проценките, Де Јонг ќе се закрепне до почетокот на Европското првенство кое ова лето ќе се одржи во Германија и ќе може да се најде во составот на холандската репрезентација. Холандија на Европското првенство е во група со Франција, Полска и Австрија.

Оваа сезона 26-годишниот Де Јонг одигра 30 натпревари и постигна два гола.