За Сити нема пандемија: Клубот објави поголем приход од претходната година

Ревизорската куќа – „ПМГ“, објави дека Манчестер Сити за прв пат во историјата остварил поголеми приходи од градскиот ривал, Манчестер Јунајтед.

Тоа се однесува на сезоната 2020/21 кога „граѓаните“ инкасирале дури 73 милиони фунти повеќе во однос на претходната.

Тимот од „Етихад“ доби 108 милиони фунти за пласманот во финалето на Лигата на шампионите додека приходите од телевизиските права му се зголемени за 55%.  Приходите од реклами достигнале 255 милиони.